نکته مهم: برای جلوگیری از کپی برداری سایت های مشابه، تمامی مبانی نظری های این سایت هر دو هفته یک بار ویرایش شده و به صورت به روز تر منتشر می شوند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (1 Vote)
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: پاورپوینت

واژه DEA مخفف Data Envelopment Analysis مي باشد که به معني تحليل پوششي داده ها يک مدل برنامه ريزي رياضي ،براي ارزيابي کارايي واحد هاي تصميم گيرنده اي (DMU) است که چندين ورودي و چندين خروجي دارند . اندازه گيري کارايي به دليل اهميت آن در ارزيابي عملکرد يک شرکت يا سازمان همواره مورد توجه محققين قرار داشته است .فارل در سال 1957 ، با استفاده از روشي همانند اندازه گيري کارايي در مباحث مهندسي ، به اندازه گيري کارايي براي واحد توليدي اقدام کرد.موردي که فارل براي اندازه گيري کارايي مد نظر قرار داد شامل يک ورودي و يک خروجي بود.

چارنز ،کوپر و رودز ديدگاه فارل را توسعه دادند و الگويي را ارايه کردند که توانايي اندازه گيري کارايي با چندين ورودي و خروجي را داشت .اين الگو ،تحت عنوان تحليل پوششي داده ها ،نام گرفت و اول بار ،در رساله دکتراي ادوارد رودز و به راهنمائي کوپر تحت عنوان ارزيابي پيشرفت تحصيلي دانش آموزان مدارس ملي آمريکا در سال 1976 ،در دانشگاه کارنگي مورد استفاده قرار گرفت (مهرگان:1383).

از آن جا که اين الگو توسط چارنز ،کوپر و رودرز ارائه گرديد ،به الگوي (CCR) که از حروف اول نام سه فرد ياد شده تشکيل شده است ،معروف گرديد و در سال 1978 در مقاله اي با عنوان اندازه گيري کارايي واحد هاي تصميم گيرنده ارائه شد(چارنز:1978).
در واقع تحليل پوششي داده ها مبتني بر يکسري بهينه سازي با استفاده از برنامه ريزي خطي مي باشد که به آن روش ناپارامتريک نيز گفته مي شود .در اين روش منحني مرزي کارا از يک سري نقاط که بوسيله برنامه ريزي خطي تعيين مي شود ايجاد مي گردد .براي تعيين اين نقاط مي توان از دو فرض بازدهي ثابت و متغير نسبت به مقياس استفاده کرد .روش برنامه ريزي خطي پس از يک سري بهينه سازي مشخص مي کند که آيا واحد تصميم گيرنده مورد نظر روي مرز کارايي قرار گرفته است و يا خارج آن قرار دارد؟ بدين وسيله واحد هاي کارا و ناکارا از يکديگر تفکيک مي شوند.تکنيک DEA تمام داده ها را تحت پوشش قرار داده و به همين دليل تحليل پوششي داده ها ناميده شده است.(معين الديني 1382{4}).

يکي از ابتدايي ترين و در عين حال معمول ترين روش هاي اندازه گيري کارايي ،استفاده از نسبت ها مي باشد .اي نسبت ها در زمينه هاي مختلف مالي ،اقتصادي و صنعتي بکار گرفته مي شوند .در صورتي که کارايي به عنوان نسبتي از خروجي ها به ورودي ها تعريف شود ،محاسبه و تحليل آن براي واحدهاي تک ورودي-نک خروجي آسان خواهد بود اما در اکثر مسادل دنياي واقعي با واحدهايي با چندين ورودي و خروجي رو به رو بوده و در نتيجه نيازمند روش هايي هستيم که با ترکيب ورودي ها و خروجي ها به صورت يک شاخص واحد،به معيار مناسبي جهت سنجش کارايي دست يابيم.

 

فایل پاورپوینت آموزش تحلیل پوششی داده ها (DEA) را از لینک زیر دانلود نمایید.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

در صورتی که مشکل شما (فوری) می باشد با ایمیل iranphe@gmail.com مکاتبه کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نکته مهم: برای جلوگیری از کپی برداری سایت های مشابه، تمامی مبانی نظری های این سایت هر دو هفته یک بار ویرایش شده و به صورت به روز تر منتشر می شوند.

توجه: محصولات این سایت طراحی و یا ویرایش شده توسط مسئولین سایت بانک پرسشنامه و مبانی نظری ایران می باشند. لذا، حق انتشار الکترونیکی آن صرفا متعلق به سایت انک پرسشنامه و مبانی نظری ایران (www.iranque.ir) بوده و هر گونه کپی برداری و یا انتشار الکترونیکی آن پیگرد قانونی به دنبال خواهد داشت.