1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

اغلب موارد که پرسشنامه از چندین بعد تشکیل شده است و یا تحلیل عاملی انجام شده باشد بیشتر پژوهشگران تمایل دارند که سازگاری درونی سؤالات پرسشنامه خود را نیز اندازه‌گیری کنند. به طور مرسوم تحلیل پایایی پرسشنامه مترادف با سازگاری درونی یا آلفای کرونباخ در نظر گرفته می‌شود اما به طور علمی آلفای کرونباخ به منظور بررسی سازگاری درونی(Internal consistency) سؤالات پرسشنامه استفاده می‌شود یا به طور دقیق تر ضریب آلفای کرونباخ جهت اندازه‌گیری همانندی و همسانی کاربرد دارد. قابلیت اطمینان(Reliability) به طور کلی اشاره به این مطلب دارد که آیا ابزار اندازه‌گیری نتایج سازگاری را در چندین بار اندازه‌گیری با شرکت‌کنندگان یکسان در زمان‌های مختلف و یا با شرکت‌کنندگان مختلف با مقدار شناخته‌شده‌ای از یک مشخصه، اندازه‌گیری می‌کند یا خیر. سازگاری درونی به عنوان ارتباط بین هر آیتم با سایر آیتم‌ها یا می‌توان به عنوان ارتباط بین هر آیتم با نمره کلی در نظر گرفت.

در مبحث روش‌شناسی، تحلیل پایایی مهم‌ترین روشی است که محققین می‌توانند به کمک آن ویژگی‌های یک مقیاس اندازه‌گیری و گویه های متشکله آن را مطالعه نمایند. این روش با محاسبه گویه های یک مقیاس، اطلاعاتی در خصوص روابط بین تک‌تک این گویه ها در مقیاس فراهم می‌کند. 

یکی از این روش ها، آزمون آلفای کرونباخ می باشد.

آموزش آزمون آلفای کرونباخ را از لینک زیر دانلود کنید

 دانلود - 600 کیلو بایت

نوشتن دیدگاه

در صورتی که مشکل شما (فوری) می باشد با ایمیل iranphe@gmail.com مکاتبه کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نکته مهم: برای جلوگیری از کپی برداری سایت های مشابه، تمامی مبانی نظری های این سایت هر دو هفته یک بار ویرایش شده و به صورت به روز تر منتشر می شوند.

توجه: محصولات این سایت طراحی و یا ویرایش شده توسط مسئولین سایت بانک پرسشنامه و مبانی نظری ایران می باشند. لذا، حق انتشار الکترونیکی آن صرفا متعلق به سایت انک پرسشنامه و مبانی نظری ایران (www.iranque.ir) بوده و هر گونه کپی برداری و یا انتشار الکترونیکی آن پیگرد قانونی به دنبال خواهد داشت.

آموزش خرید آنلاین

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576

برای اطمینان به خرید اینترنتی ببینید: