پاورپوینت اصول و مبانی تربیت بدنی و ورزش

عنوان: پاورپوینت اصول و مبانی تربیت بدنی و ورزش
قیمت: 25000 ریال

لسفه تربیت بدنی در وهله نخست به مفهوم فلسفه می پردازد و به ما کمک می کند تا به شناختی در این زمینه برسیم. باید توجه داشت که جدایی علم و فلسفه را نمی‌توان به طور مطلق به معنای جدایی آنها از یکدیگر دانست، علم و فلسفه با این جدایی هر یک به طور مستقل در قلمرو ویژه خود به پیشرفت‌های شگرفی نائل آمده و در عین حال راه را برای دیگری هموارتر کرده اند. خلاصه علم، روش مشاهده و تجربه را به کار می برد و به دنبال علت و معلول است و برای شناخت نمودها تلاش می‌کند و از آن فراتر نمی‌رود ولی دید فلسفه کلی است و به کل حقیقت توجه دارد و  تلاش می‌کند تا با پی بردن به ذات امور از کثرت به وحدت ادراکی نائل آید و به حقیقت و معناي علم هستی برسد و کلی‌ترین عقاید، مفاهیم و گرایش‌های فردی را روشن سازد.

از طرف دیگر اصطلاح تربیت یا پرورش، مربوط به متحول کردن انسان یا به عبارت دیگر شکوفا کردن استعدادهای بالقوه با توانایی های طبیعی فرد است. بنابراین وظیفه تربیت بدنی نیز فراهم کردن امکانات لازم و محیط مناسب با توجه به آمادگی یادگیرنده جهت از قوه به فعل آوردن استعدادهای فطری و شکوفایی توانایی جسمی اوست.

از آنجایی که یکی از هدفهای تعلیم و تربیت بدنی تحکیم فرد با توجه به ارزش های انسانی

 است. از این رو تشخیص ارتباط بین نیازها و ارزش ها راه را برای تشخیص آرا فلسفی در هدفها و روش های تدریس برای مربی مشخص می سازد. بدین جهت مربی تربیت بدنی باید به مبانی اساسی آزادی و دموکراسی در ارتباط با کار خود وقوف کامل داشته باشد. در این راستا توجه به مواردی چون احترام به شخصیت شاگردان، اعتقاد به عقل و خرد آنها، شایستگی شاگردان برای بحث و اظهار نظر در خصوص هدفها، روش‌ها، موارد و برنامه‌های تمرینی، استفاده از همکاری آنان در مسایل آموزشی و به کاربردن روش

عقلانی ، متضمن بررسی دقیق مسایل و پیداکردن راه حل‌ها براساس نیازها و امکانات موجود، استفاده از تجارب و آموخته‌های علمی و حصول اهداف عالی ضروری است.

از این رو با توجه به مراتب فوق، ساده‌ترین معیار و ضابطه برای نشان دادن جنبه فلسفی اصول و مبانی تربیت بدنی و ارتباط آن با تعلیم و تربیت، توجه و احترام به طبیعت آدمي و شرافت انسانی است. به طور کلی هر فلسفه‌ای که تکیه‌گاه آن انسان و توجهش به تکامل انسان باشد نوعی فلسفه تربیتی به شمار می آید، از این رو چنین فلسفه‌ای می تواند بخش بنیادی فلسفه به شمار آید تا آنجا که به قول "جان دیویی" : "فلسفه نگری اصل است نه شاخه ای از آن".

 

تعداد اسلاید: 125

نوشتن دیدگاه

در صورتی که مشکل شما (فوری) می باشد با ایمیل iranphe@gmail.com مکاتبه کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نکته مهم: برای جلوگیری از کپی برداری سایت های مشابه، تمامی مبانی نظری های این سایت هر دو هفته یک بار ویرایش شده و به صورت به روز تر منتشر می شوند.

توجه: محصولات این سایت طراحی و یا ویرایش شده توسط مسئولین سایت بانک پرسشنامه و مبانی نظری ایران می باشند. لذا، حق انتشار الکترونیکی آن صرفا متعلق به سایت انک پرسشنامه و مبانی نظری ایران (www.iranque.ir) بوده و هر گونه کپی برداری و یا انتشار الکترونیکی آن پیگرد قانونی به دنبال خواهد داشت.